Klicek logoDětský hospic Děti v nemocnici Herní práce Rozdělená rodina Letní tábory
 Úvodní stránka

Děti v nemocnici

Charta práv

Když jde Vaše dítě...

Průzkum nemocnic

Nové role v péči

Nemoc jako výzva
 
Průzkum dětských nemocnic a dětských oddělení v ČR

Jak je to s přijímáním rodičů k jejich hospitalizovanému dítěti, s hrazením jejich pobytu v nemocnici zdravotní pojišťovnou, s návštěvami sourozenců,
s přítomností rodičů při vizitě - tohle vše a mnoho dalšího se dozvíte z chystaného "Průvodce po dětských odděleních a dětských nemocnicích v České republice", který v průběhu roku 2008 tiskem vydá Nadační fond Klíček.

Již od roku 1994 sledujeme situaci ve všech dětských nemocnicích a na všech dětských odděleních v celé republice. Několikrát aktualizovaný průzkum, dosud zpracovaný do elektronické podoby, dostane během roku 2008 znovu podobu tištěnou.

Nejnovější elektronická podoba průzkumu je k dispozici na našem webu věnovaném dětem v nemocnici, www.detivnemocnici.cz, přímo k databázi jednotlivých oddělení vás zavede tento ODKAZ.

V Průvodci po dětských nemocnicích najdete nejen informace, získané z jednotlivých zdravotnických zařízení, ale také mnohé zkušenosti samotných rodičů, dětských pacientů, dobrovolníků, herních specialistů a dalších lidí, kteří nějakým způsobem přicházeli a přicházejí s dětmi v nemocnici do kontaktu.

Nejširší odborné i laické veřejnosti se tak dostane do rukou materiál, díky němuž budou moci srovnávat, nakolik se jednotlivým nemocnicím daří vycházet vstříc potřebám nemocného dítěte i jeho blízkých (tzv. family-centred care – péče soustředěná na celou rodinu) a který jim také nabídne možnost inspirace a poskytne množství cenných informací.

Chcete se s ostatními rodiči (i zdravotníky) podělit o své zkušenosti s pobytem Vašeho dítěte v nemocnici? Příběhy a zkušenosti rodičů z celé republiky budou součástí chystaného Průvodce. Konfrontujte vlastní zážitky s tím, co nám o sobě napsaly
jednotlivé nemocnice.

Ptali jsme se mimo jiné na:

  • případná návštěvní omezení (například návštěvy sourozenců)
  • možnost telefonického kontaktu s hospitalizovaným dítětem
  • možnost ubytování a stravování pro rodiče
  • přípravu dětí na chystané zákroky
  • přítomnost rodičů při vizitě...

Své zkušenosti nám můžete zaslat buď e-mailem klicek@klicek.org,
nebo poštou na adresu
Nadační fond Klíček, Malejovice 22, 285 04 Uhlířské Janovice.


Řekněte, prosím, o chystaném průvodci také svým přátelům a známým!

Z připravovaného Průvodce:

"Lukáš byl naprosto zdravé dítě, nikdy by mě nenapadlo, co se může stát… Během pár dní ho převezli těch skoro 200 km do Prahy do nemocnice, kde podstoupil velkou operaci… Byly mu dva roky, bylo to naše první dítě, prostě byl to šok. Nebyli jsme na takovou situaci vůbec připravení, odjeli jsme z Prahy domů a přijeli za ním až několik dní po operaci, jak nám doporučil doktor. Jakmile jsme ho ale viděli, bylo nám jasné, že ho tam už nemůžeme nechat samotného… Teprve pak jsme se začali zajímat, kde se dá v nemocnici přespat… Dneska už bych své dítě samotné v nemocnici nikdy nenechal…"
Tatínek ze severních Čech

"Syn byl samostatný, bylo mu už dvanáct, takže mě zprvu ani nenapadlo uvažovat o tom, že bych s ním v nemocnici zůstala. Po pár dnech hospitalizace mi poslal dopis, abych se na něj za nic nezlobila, abych mu všechno odpustila a přijela, že nechce být tak daleko od domova sám. Asi si myslel, že jsem ho tím chtěla nějak potrestat…"
Maminka z jižní Moravy

"Lékařka mi říkala, že je to banální zákrok, že jde jen o krátkodobou hospitalizaci, na kterou dítě brzy zapomene, a moje přítomnost by ji prý jen rozrušovala. Prý mají zkušenosti, že jsou děti bez rodičů statečnější, nepláčou tolik… Já tomu uvěřila, denně jsem do nemocnice telefonovala, sestry mi říkaly, že je všechno v pořádku… Když jsem si pro ni po čtyřech dnech přijela, byla k nepoznání, doma se ode mě nechtěla hnout na krok, v noci se zase začala počůrávat, byla prostě jak vyměněná… Je mi líto, že jsem tam s ní nezůstala…"
Maminka ze západních Čech

"Jezdíme po nemocnicích vlastně už od Martinova narození a pobývali jsme na několika klinikách a dětských odděleních, takže mohu srovnávat: mnohde si neví s rodiči rady, tak jim ani pobyt s dítětem nenabízejí, naštěstí ale přibývá zdravotníků, kteří si uvědomují, jak je přítomnost nás, rodičů, v nemocnici důležitá. A nezáleží na vybavení nemocnice, jako spíš na dobré vůli, zda se pro vás najde místo na přespání…"
Maminka ze západních Čech

"Nabídli nám nadstandard za 350 Kč za noc. První noc jsme to zaplatili, ale pak se uvolnilo místo na sousedním pokoji, tak jsme se přestěhovali a já byla dokonce přijatá, takže mi zbytek pobytu zaplatila zdravotní pojišťovna…"
Maminka ze západních Čech

"Na oddělení už neměli ani jednu volnou postel pro maminky, ale já byla rozhodnutá s malou v nemocnici zůstat… Sestřičky byly velice milé a ochotné, vyšly mi maximálně vstříc. Seděla jsem u dcerky u postýlky, dokud neusnula, držela ji za ruku a povídala jí pohádku, a pak jsem si z auta přinesla karimatku a spacák, které tam pro strýčka Příhodu stále vozíme, a přespala jsem na oddělení na herně. Bylo to vlastně jen přes chodbu, takže jsem byla klidná; kdyby se malá v noci probudila, hned bych ji uslyšela a přišla bych k ní..."
Maminka ze středních Čech

 O nadačním fondu Klíček | Kontakt | Webmaster
Copyright © 2005-8 Nadační fond Klíček