Klicek logoDětský hospic Děti v nemocnici Herní práce Rozdělená rodina Letní tábory
 Úvodní stránka

"Hospic" Vraňany
 
Kauza vraňanského "hospice" v ČT

10. května 2011 : Kauze údajného dětského hospice ve Vraňanech se v pořadu Reportéři ČT věnovala i Česká televize - reportáž, pro niž poskytli své vyjádření i zástupci našeho nadačního fondu, byla odvysílána v pondělí 9. května a lze ji nalézt v archivu České televize.

K textu na serveru Aktuálně.cz

31. března 2011 : Server Aktuálně.cz publikoval dne 31. března článek nazvaný Státní miliony umírajícím dětem zmizely, hospic nikde. Text se týká podivného projektu občanského sdružení V dobré víře, jehož aktivity myšlence dětské hospicové péče přiliš neprospěly.

V minulosti jsme se setkali s tím, že si nás někteří lidé s tímto projektem mylně spojovali - v souvislosti s aktuálním mediálním zájmem o celý případ odkazujeme na své první vyjádření k projektu vraňanského hospice z listopadu 2007 (na stránce, která se po odkazem otevře, jde o třetí zprávu shora), a také na dopis, který jsme v souvislosti s přidělenou dotací už v říjnu 2008 zaslali na Asociaci poskytovatelů hospicové péče, jejímž jsme členem - text ZDE.

V textu serveru Aktuálně.cz nás poněkud překvapil výrok MUDr. Marie Svatošové na adresu dětských hospiců obecně - odkazujeme v této souvislosti na text, který MUDr. Svatošová publikovala v učebnici O. Matouška "Sociální práce v praxi" (Portál, Praha 2005, ISBN 80-7367-002-X) - odkaz ZDE. Docela rádi bychom věděli, jací "odborníci" - a na základě čeho - citovaný výrok pronesli.

Podrobnosti o konceptu dětského hospice lze najít na těchto našich webových stránkách (viz záložka Dětský hospic v horní liště).

Mezi fundamentální omyly, jež jsou u nás s obecnou představou o dětské hospicové péči spojeny, patří nejčastěji tyto:

  • dětský hospic je určen dětským onkologickým pacientům
    (ti ve světě představují max. 10-30 % klientely);

  • dětský hospic slouží umírajícím dětem v posledním půlroce života
    (do dětského hospice mohou přijíždět děti s diagnózou život ohrožujícího nebo život omezujícího onemocnění na opakované pobyty často po řadu let, terminální péče nepředstavuje hlavní objem práce. Středem zájmu dětského hospice je nejen nemocné dítě, ale celá jeho rodina - a s rodinou je pak hospic v kontaktu často i řadu let po úmrtí dítěte.);

  • rodiče své děti do hospice "posílají"
    (hospic je určen pro celé rodiny, pobyt dítěte bez rodičů je naprostou výjimkou a musí vycházet z toho, že si jej takto přejí jak rodiče, tak dítě).

ARCHIV WEBOVÝCH AKTUALIT.
 O nadačním fondu Klíček | Kontakt | Webmaster
Copyright © 2005-8 Nadační fond Klíček