Klicek logo



Dětský hospic Děti v nemocnici Herní práce Rozdělená rodina Letní tábory
 



Úvodní stránka

O nás

Sdružení Klíček
sipka Publikace

Knihy

Lidská práva

Přednášky

Pohádky

Archiv

Ubytovna ve FNM

Cesta do Malejovic

Jak můžete pomoci?

Poděkování

Zajímavé odkazy

Kontakt na nás
 
Představení práce a její smysl

Skutečnost, že jsme byli jako lektoři přizváni k účasti na projektu Nadace Charty 77 "Výchova k lidským právům" (od r. 1994), pro nás znamenala především velkou výzvu. Dlouho jsme uvažovali o tom, jak takto širokou oblast uchopit, s čím přesně před studenty předstoupit, jak své přednášky pojmout. Velké nebezpečí a určitou záludnost naší doby totiž cítíme v tom, že mnohé životní hodnoty převrací v pouhé pojmy a definice, a hluboké myšlenky ve fráze a klišé.

Častokrát jsme se setkali s tím, že sám termín "lidská práva" dnes v mysli mnohých lidí bezděčně asociuje slova jako "politika", "disent", "totalita", "útlak", "persekuce", "diskriminace menšin" -tedy vesměs něco, co pro ně souvisí s okolnostmi a okolím, případně s "režimem": zkrátka s něčím vnějším a v podstatě neosobním, co se přímo jich samotných nijak zvlášť netýká. Školní děti, vedené k neustálému podávání výkonů, třeba dokonce začnou lovit z paměti datum přijetí Listiny základních práv a svobod, nebo sled historických událostí v listopadu 1989, ba budou možná schopny napsat i slohovou práci o prospěšnosti demokracie a oprávněností boje za svobodu– to vše přitom jaksi bez souvislosti s jejich vlastní každodenností. Chtěli jsme proto ve svých přednáškách mluvit o tom, že lidská práva nejsou v první řadě věcí znalostí a vědomostí, a že také nejsou jenom záležitostí "nějakých jiných lidí"– že nevyrůstají z toho, o čem lidé jenom mluví, ale z toho, co každý z nás cítí, jak přemýšlí, jak vnímá, jaké hodnoty uznává a především: jak (a čím) žije.

Nejednou jsme se ovšem setkali také s tím, že lidskými právy občas mohutně argumentují i lidé, kteří prostě jen chtějí dosáhnout svého. Chtěli jsme tedy také mluvit o tom, že lidská práva nemají nic společného se sobectvím, ale naopak připomenout jejich těsnou souvislost s odpovědností a morálkou. Osobně nemáme zkušenost z disentu a nejsme ani odborníky v otázkách práva, závislostí, rasismu, či menšin, nejsme psychologové ani sociologové; základem našeho postoje tedy od samého počátku bylo něco jiného, než– v tom nejlepším smyslu slova -"pamětnictví" nebo vědecká odbornost. Naší výchozí "kvalifikací" se stalo jakési "angažované laictví", sama skutečnost, že jsme občany tohoto státu a této společnosti a že nám není jedno, co se okolo nás (a také v nás a s námi) děje.

Ve své dosavadní práci jsme se– v podstatě bezděčně– často setkávali se situacemi, které s "lidským právem" měly mnoho co do činění: ať to byla naše snaha pomoci Kurdům, kteří v roce 1990 přecházeli na svém útěku z Turecka přes naše území, několikaletá novinářská praxe (zaměřená především na sociální oblast, etiku ve zdravotnictví a problémy životního prostředí) v časopisech Přítomnost a Zdravotnické noviny, anebo bezprostřední osobní zkušenost s fungováním některých našich dětských zdravotnických zařízení.

Setkali jsme se s tím, jakou výzvu pro svědomí člověka může představovat každodenní všední život, kontakt s institucemi, konfrontace s realitou. Na vlastní kůži jsme pocítili, že svoboda je něco, oč musí každý člověk vždy znovu a znovu usilovat, a že největší nebezpečí hrozí každému z nás zevnitř, z nitra nás samých– od naší pohodlnosti, opatrnictví, závislosti na mínění druhých, neochoty nahlížet věci z jiných než zažitých úhlů...

Naše přednášky, jejichž plný název zněl "Obecné chápáni lidských práv, morálka a zodpovědnost" a "Vztah jedinec kontra instituce s ohledem na práva ditěte", tak měly charakter pružné a proměnlivé mozaiky osobních zkušeností a námětů k přemýšlení– měly podnítit uvažování o důležitých věcech a my se snažili, aby celé naše promlouvání rezonovalo se zkušeností a prožitky našich posluchačů, aby se dotýkalo těch témat, která jsou pro ně momentálně důležitá a citlivá.

Podrobněji:

 



O nadačním fondu Klíček | Kontakt | Webmaster
Copyright © 2005-8 Nadační fond Klíček